اوقات شرعی
 • چهارشنبه،29 آبان 1398
 • ورود
 
     
   • پیام حقوقی 27

    پیام حقوقی هفته (شماره 27) محدوده های شهری

    آیا میدانید ؟!

    یکی از ضرورت های مدیریت شهری شناخت محدوده های شهر می باشد.

    محدوده ی شهر:

    محدوده ی شهر عبارت از حد کالبدی موجود شهر و توسعه آتی دردوره طرح جامع و تا تهیه طرح مذکور در طرح های شهر که ضوابط و مقررات شهرسازی در آن لازم الاجرا می باشد. شهرداری ها علاوه بر اجرای طرح های عمرانی از جمله احداث و توسعه معابر و تامین خدمات شهری و تاسیسات زیر بنایی، در چارچوب وظایف قانونی خود، کنترل و نظارت بر احداث هرگونه ساختمان و تاسیسات و سایر اقدامات مربوط به توسعه و عمران در داخل محدوده شهر را نیز بر عهده دارند.

    بر اساس تعریف محدوده ی شهری، شهرداریها مکلفند در تمامی محدوده ی شهر، خدمات رسانی نمایند و لذا پیش بینی محدوده ای بنام محدوده ی خدماتی بی معناست. زیرا بر طبق تبصره 5 ماده 3 این قانون در هر محدوده یا حریمی که شهرداری عوارض ساختمانی و غیره دریافت می نماید، موظف به ارائه ی خدمات شهری است.

    مرجع تعیین محدوده ی شهر، بر طبق مقررات فعلی بر عهده ی مرجعی است که طرح های هادی و جامع را تصویب می کند. زیرا بر طبق ماده 5 تعاریف محدوده و حریم شهر "محدوده ی شهر در طرح های جامع شهری و تا تهیه طرح های مذکور در طرح های هادی و تغییرات بعدی آن .... به تصویب مراجع قانونی تصویب کننده ی طرح های مذکور می رسد".

    به منظور اشنایی با وظایف شهرداری ها در محدوده ی شهر به تصویر پیوست مراجعه فرمایید.

    در پیام حقوقی بعدی در رابطه با حریم شهر اطلاع رسانی می شود.

    تعداد بازدید :139
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی: