اوقات شرعی
 • چهارشنبه،29 آبان 1398
 • ورود
 
     
   • پیام حقوقی 28

    پیام حقوقی هفته( شماره 28) : حریم شهر

    آیا میدانید که؟!

    حریم شهر نیز از مفاهیم مهم در مدیریت شهری می باشد.

    حریم شهر: حریم به معنی منع است زیرا تعرض دیگران به حق صاحب حریم ممنوع می باشد. به موجب ماده 136 قانون مدنی حریم مقداری از اراضی اطراف ملک و قنات و نهر و امثال آن است که برای کمال انتفاع از آن ضرورت دارد. بر طبق قاعده ، حق حریم ویژه زمین موات است و بر زمین آباد هیچ حقی بدون رضای مالک آن برقرار نمی شود، زیرا حق حریم در اراضی آباد خلاف اصل تسلیط و مالکیت است. در مورد حریم شهر نمی توان بر اتفاق نظر حقوقدانان باقی بود. در این محدوده اراضی موات، بایر و دایر وجود دارد و حق مالکیت اشخاص با محدودیت های قانونی مواجه می شود..

    امروز تعریف حریم شهر در ماده 2 قانون تعاریف محدوده و حریم شهر، امده است که  عبارت است "از قسمتی از اراضی بلافصل پیرامون محدوده ی شهر که نظارت و کنترل شهرداری در آن ضرورت دارد و از مرز تقسیمات کشوری شهرستان و بخش مربوط تجاوز ننماید " .

    به منظور حفظ اراضی لازم و مناسب برای توسعه موزون شهرها با رعایت اولویت حفظ اراضی کشاورزی ، باغات و جنگل ها، هرگونه استفاده برای احداث ساختمان و تاسیسات در داخل حریم شهر تنها در چارچوب ضوابط و مقررات مصوب طرح های جامع و هادی امکانپذیر خواهد بود.

    باید توجه داشت که محدوده ها و حریم های تعیین شده برای شهرهای مجاور، محدوده روستاهای مجاور و محدوده ی شهرک های مجاور نباید با هم تداخل داشته باشد. در صورت تداخل، مرجع حل اختلاف و رفع تداخل، مراجع تصویب کننده طرح های هادی و جامع حسب مورد خواهد بود.

    جهت کسب اطلاعات تکمیلی در رابطه با حریم شهر به تصاویر پیوست مراجعه فرمایید.

    تعداد بازدید :137
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی: