اوقات شرعی
 • چهارشنبه،29 آبان 1398
 • ورود
 
     
   • پیام حقوقی 31

    پیام حقوقی هفته (شماره 31) : تشریفات قانونی تملک قهری املاک توسط دولت و شهرداری ها

    آیا میدانید؟!

    تشریفات تملک قهری املاک توسط دولت و شهرداری ها، علاوه بر شرایط تعیین شده در دو پیام قبلی نیازمند رعایت مواعد قانونی و اعلام به مالک می باشد.

    د: رعایت مواعد قانونی: طرح های مصوب شهری مقید به زمان هستند. به عبارت دیگر دستگاههای اجرائی باید ظرف مواعد پیش بینی شده در قانون نسبت به خرید و تملک املاک و اراضی واقع در طرح اقدام کند.

    قانون تعیین تکلیف وضعیت املاک واقع در طرح های دولتی و شهرداری ها مصوب 67 با تعیین ضرب الاجل هجده ماهه در این رابطه بیان می دارد: " کلیه ی وزارتخانه ها، موسسات، سازمان ها، ... شهرداری ها و ... مکلف می باشند در طرح های عمومی یا عمرانی که ضرورت اجراء آن ها ....تصویب و اعلان شده باشد و در اراضی و املاک شرعی و قانونی اشخاص اعم از (حقیقی و حقوقی) قرار داشته و داخل محدوده ی شهرها و شهرک ها و حریم استحفاظی آن ها باشد، پس از اعلام رسمی وجود طرح ، حداکثر ظرف مدت 18 ماه نسبت به انجام معامله قطعی و انتقال اسناد رسمی و پرداخت بهاء یا عوض آن طبق قوانین مربوطه اقدام نمائید."

    تصویب طرح های جامع شهری معمولاً در روزنامه رسمی و نشریات کثیر الانتشار اعلام می گردد و یا شهرداری ها کاربری های مختلف را موردی به مراجع مربوطه اعلام می نمایند.

    اگر دستگاه اجرایی برای اجرای طرح های خود برنامه زمان بندی داشته باشد و در اندیشه انصراف از اجرای طرح مصوب خود نباشد چند فرض متصور است.

    الف: اجرای طرح و تملک املاک واقع در آن به حداقل 5 سال بعد موکول شده باشد. در این حالت مالکین واقع در طرح از کلیه ی حقوق  مالکانه مانند احداث یا تجدید بنا یا افزایش بنا و تعمیر و فروش و اجاره رهن و غیره برخوردارند.

    ب: اجرای طرح و تملک املاک واقع در آن کمتر از 5 سال باشد. در این حالت مالک هنگام اخذ پروانه تعهد می نماید هرگاه زمان اجرای طرح قبل از 5 سال شروع شود، حق مطالبه هزینه احداث و تجدید بنا را ندارد.

    در پیام های حقوقی بعدی در رابطه با ادامه ی این موضوع اطلاع رسانی می شود.

    تعداد بازدید :173
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی: