اوقات شرعی
 • چهارشنبه،29 آبان 1398
 • ورود
 
     
   • پیام حقوقی 45

    پیام حقوقی هفته شماره 45: نقش اشخاص ذینفع در کمیسیون ماده صد

    آیا میدانید که ؟!

    ذینفع کسی است که در دعوا یا در شهادت و اقرار و یا در عقدی از عقود یا در ایقاعی از ایقاعات و یا در وقایع خارجی به معیار قانون ، نفع داشته باشد.

    2-ذینفع: تبصره 1 ماده صد قانون شهرداری ، در رابطه با اینکه ذینفع نیز با شرایطی می تواند درخواست رسیدگی به موضوع تخلف را در کمیسیون ماده صد مطرح نماید، بیان می دارد : در مواردی که شهرداری از ادامه ساختمان بدون پروانه یا مخالف مفاد پروانه جلوگیری می کند، مکلف است حداکثر ظرف مهلت یک هفته از تاریخ جلوگیری ، موضوع را درکمیسیون مذکور مطرح نماید. در غیر این صورت ، کمیسیون به تقاضای ذینفع به موضوع رسیدگی خواهد کرد.

     این تبصره به ذینفع حق مراجعه مستقیم به کمیسیون را اعطا نموده و متقابلا بنا بر درخواست ذینفع ، کمیسیون را مکلف به رسیدگی می کند. این مورد ، تنها موردی است که بدون درخواست شهرداری، امر رسیدگی آغاز می گردد.در سایر حالات که مساله ی جلوگیری از ساخت و ساز غیر مجاز مطرح نیست و تخلف ساختمانی محقق گردیده، ذینفع می تواند از شهرداری درخواست نماید جهت صدور پایانکار، موضوع را درکمیسیون ماده صد مطرح نماید و به نظر می رسد در این حالت شهرداری مکلف به طرح موضوع در کمیسیون می باشد.

    ضمن تشکر از بذل توجه سروران و همکاران محترم به پیام های حقوقی ارسال شده توسط واحد حقوقی و با امید بر اینکه مطالب ارائه شده راهنما و راهگشای مسائل حقوقی همکاران محترم در شهرداری باشد، واحد حقوقی ضمن تبریک سال نو ، برای تمامی شما عزیزان سالی توامان با شادی و سلامتی را ارزومند است.

    امیدواریم در سال جدید با ارائه ی مطالب مبتلابه و مورد نیاز در حوزه ی مدیریت شهری ، بتوانیم خدمتی هر چند  کوچک به همکاران گرامی ارائه دهیم.

     

    تعداد بازدید :106
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی: