چهارشنبه, ۰۳ آذر ۱۴۰۰ ۱۲:۱۰ ۱۰
طبقه بندی: اخبار
چچ
2KjYp9iy2KfYsdqG2Ycg2YXYtNin2LrZhCDYrtin2Ybar9mKINmF2YjZgtiqINiv2LEg2YXZhti32YLZhyDYr9mI

گزارش ؛

بازارچه مشاغل خانگی موقت در منطقه دو

شیوع ناگهانی ویروس کرونا از اواخر سال 98 تاکنون علاوه بر ساختار اقتصادی، بخش‌های مختلف اجتماع از جمله اقشار آسیب‌پذیر همانند زنان سرپرست خانوار را با مشکلات عدیده‌ای مواجه کرده است. به‌طوری که نیاز است، مسئولان امر برای تامین نیازهای معیشتی آنان تدابیر ویژه‌ای اتخاذ کنند.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه دو مشهد، هرچند کرونا برای همه اقشار جامعه به نوعی، چالش‌های متعددی ایجاد کرد اما این مشکلات برای زنان سرپرست خانوار ملموس‌تر و محسوس‌تر است که به تاکید کارشناسان امر نیاز به رسیدگی ویژه دارد. زنان سرپرست خانوار جزء یکی از گروه‌های پرتلاش در جامعه ما محسوب می‌شود و ردپای تلاش و زحمات آن‌ها به وضوح نمایان است. توجه به‌رونق فضای کسب‌وکار اینترنتی جهت افزایش درآمد خانواده‌ها و افزایش آموزش‌های تخصصی در بستر فن‌آوری اطلاعات، مثمر ثمر خواهد بود.

راه‌اندازی بازارچه‌های محلی و موقت برای ارائه کالاهای تولید شده توسط زنان سرپرست خانوار یکی از راه‌حل‌ها برای کسب درآمد بهتر آنان است.

فاطمه عادلی، عضو شورای اجتماعی محله عامل و بازرس کانون زنان بازرگان با مشارکت اداره فرهنگی و اجتماعی شهرداری منطقه دو بازارچه صنایع دستی و تولیدات خانگی را در کتاب‌خانه جواهری واقع در کریمی 15 راه‌اندازی کرد تا کمکی به زنان سرپرست خانوار محله عامل شود.

این یک بانو کارآفرین برای 80 نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم کارایجاد کرده است. محله عامل قبل از شروع کرونا نیز گروهی برای فروش محصولات تولید شده توسط خانم‌های سرپرست خانوار داشته و در دوسال اخیر با شیوع ویروس کرونا و ضربه اقتصادی آن به کسب‌وکارهای کوچک و خانگی نیاز به راه‌اندازی بازارچه و محلی دائمی برای فروش محصولات آنان روزبه‌روز بیشتر حس می‌شد.

در این گروه 170 تولیدکننده کوچک حضور دارد که محصولات آنان شامل بافتنی، دوخت لباس، فرش، گلیم، قالی، عرقیات سنتی، میوه خشک، گیاهان دارویی، شیرینی و... است. باوجود فروش خوب در بازارچه مجازی محله عامل اما نیاز به محل فروش حضوری نیاز بود. به گفته این بانو کارآفرین، رسالت زنان سرپرست خانوار در این گروه بر آموزش هنر به دیگر زنان سرپرست‌ خانوار و توانمندسازی آنان است.

محلی برای فروش در تولید محصول از اهمیت بالایی برخوردار است. این بانو کارآفرین برای راه اندازی یک بازارچه در محله عامل به اداره فرهنگی و اجتماعی شهرداری منطقه دو درخواست و با موافقت ریاست این اداره بازارچه محصولات خانگی و صنایع دستی زنان سرپرست خانوار محله عامل در محل کتاب‌خانه جواهری واقع در کریمی 15 شکل گرفت.

از 100 نفر متقاضی برای حضور در این بازارچه 25 نفر انتخاب شدند. این بازارچه از یکشنبه 30 آبان ماه آغاز و تا آخرهفته ادامه دارد. شهروندان در این بازه‌زمانی از ساعت 10 الی 15 می‌توانند برای خرید محصولات خانگی مراجعه کنند.

این بانو کارآفرین عقیده دارد اگر در هرمحله یک فروشگاه و یا بازارچه محلی وجود داشته باشد، به توانمندسازی اقشار ضعیف جامعه کمک شد. فروش بیشتر میل زنان سرپرست خانوار به کار و تولید را بیشتر خواهد کرد.

جهت مشاهده تصاویرکلیک کنید.

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.1989620526632
Qt: 0.83600044250488