دوشنبه, ۰۸ آذر ۱۴۰۰ ۱۴:۱۷ ۲۹
طبقه بندی: اخبار
چچ
2KjZitiz2Kog2Ygg2LPZiNmF2YrZhiDZhdin2YbZiNixINin2LPYqtin2YbZiiDYstmE2LLZhNmHINmIINin2YrZhdmG2Yog2K/YsSDYr9io2YrYsdiz2KrYp9mGINin2YTYstmH2LHYpyAo2LMp

به مناسبت روز ایمنی در برابر زلزله صورت گرفت:

بیست و سومین مانور استانی زلزله و ایمنی در دبیرستان الزهرا (س)

بیست و سومین مانور استانی زلزله و ایمنی در دبیرستان الزهرا (س)

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه دو ، بیست و سومین مانور استانی زلزله و ایمنی به میزبانی ناحیه 4 آموزش و پرورش مشهد و دبیرستان دخترانه الزهرا (س) واقع در حسین باشی 13 در حالی برگزار شد که در این مانور مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی از مخاطره 65 درصدی پهنه استان در برابر خطر زلزله خبر داد.

محسن نجات در مانور سراسری استانی زلزله و ایمنی با اعلام این خبر افزود: در خراسان رضوی ۹۰ گسل وجود دارد که 21 گسل آن تاکنون فعال شده و در قالب زلزله به دل هم استانی های ما لرزه و تکانه انداخته است.

وی با بیان اینکه در سال های گذشته ۲۵ فقره زلزله بالای ۶ ریشتر در استان به ثبت رسیده است، ادامه داد: فرهنگ آموزش همگانی مهم ترین پیام این مانور است. برگزاری مانورها پیام آمادگی ما در برابر زلزله را به همراه دارد. ما باید فرهنگ خودامدادی را توسعه دهیم و ترویج کنیم.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی ادامه داد: ۷۰ درصد سکونتگاه های استان در محدوده گسل قرار دارد. این آمار یعنی فقط ۳۰ درصد شرایط ایمنی در استان داریم.

نجات افزود: هم زمان با این مانور، پویش توسعه آموزش همگانی به کمک مدیریت بحران شهرداری آغاز می‌شودکه بر اساس آن داوطلبان دانش آموز علاقه مند به آموزش برای مواقع بحرانی می توانند با مرکز 137 تماس برقرار کنند و برای حضور و آموزش در این پویش اعلام آمادگی کنند. همچنین طرح دادرس هلال احمر در مدارس استان اجرا شده است و بر اساس آن دانش آموزان و معلمان آموزش دیده اند. امروز حرکت توسعه فرهنگ ایمنی پایدار در خراسان رضوی به سمت تبدیل به استان تاب آور است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی تصریح کرد: دغدغه دستورالعمل بیست وسومین مانور ایمنی و زلزله استان موضوع محله تاب آور و آماده است که مصداق این موضوع نیز خوشبختانه در طرح دوام ثامن شهرداری دیده می شود.

11 درصد مدارس استان تخریبی هستند.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی نیز در ادامه با تأکید بر تخریبی بودن 11 درصد از مدارس استان گفت: مدارس استان در مجموع نسبت به سایر ساختمان ها و ادارات از استاندارد بالایی از لحاظ ایمنی برخوردارند اما در مجموع 11 درصد مدارس ما در استان مدارس تخریبی هستند.

قاسمعلی خدابنده افزود: کشور ما روی گسل زلزله است. آمار اتفاقات زلزله ای کشور ما نسبت به میانگین دنیا زیاد است؛ بنابراین مدارس یکی از مکان هایی هستند که می توان روی آن ها بیشتر کارکرد، چون هم می توانند خود را حفظ کنند و هم به دیگران آموزش دهند. در اجرای این مانور درخواست داشتیم که سازمان های خدمت رسان در محل حضور نداشته باشند و بعد از اجرای نمادین زلزله دانش آموزان با دستگاه های امدادی تماس بگیرند؛ زیرا یکی از اهداف مانور آمادگی دستگاه های خدمت رسان است.

سرمایه گذاری مدیریت بحران دانش آموزان

مدیر آموزش و پرورش ناحیه ۴ مشهد نیز با بیان اینکه این مانور بیست وسومین سال متوالی برگزار شده است، افزود: دانش آموزان از گروه های در معرض خطر در کشور زلزله خیز ما هستند؛ بنابراین باید در حوزه آموزش های مدیریت بحران در صف اول قرار بگیرند.

سید جواد قوامی نژاد ادامه داد: آموزش دانش آموزان در حقیقت یک ظرفیت نهفته است؛ زیرا وقتی این قشر در آینده در مشاغل گوناگون قرار بگیرند، به گونه ای رفتار می کنند که حساسیت جامعه را در برابر مدیریت بحران بالا ببرند. دانش آموزان در حقیقت نیروی آموزش دیده مدیریت بحران آینده هستند.

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.9378339449565
Qt: 1.8726327419281