اوقات شرعی
 • دوشنبه،05 اسفند 1398
 • ورود
 
     
   • معرفی منطقه

    معرفی منطقه

     

    منطقه دو
    معرفی
    منطقه دو در حال حاضر (سال1398)  وسعتی معادل 3844 هکتار دارد که 10.9درصد کل شهر را به خود اختصاص داده و مقام چهارم را در بین مناطق دارا می‌باشد. این منطقه در راستای اجرای سیاست طرح ناحیه محوری و در راستای تکریم ارباب رجوع و شهروندان به 4 ناحیه تقسیم شده و حدود 567 هزار نفر جمعیت را در خود جای داده است که 17  درصد کل جمعیت شهر می‌باشد و تراکم جمعیتی آن 147  نفر در هر هکتار است.
    این منطقه از شمال به اراضی سپاد، خین عرب و کوشک مهدی، از شرق خیابان آیت الله عبادی ، از جنوب به میدان شهدا، خیابان توحید، بولوار قرنی، بولوار فردوسی و توس و از غرب به میدان استقلال، بزرگراه آزادی، میدان قائم  و کال زرکش و محلات عامل، عبادی، مطهری، ابوطالب، کوی امیرالمؤمنین، فدک، بهاران، جانباز، فرامرز عباسی، ایثارگران، هنرور و نوده و ... (در مجموع 23 محله) را در خود جای داده است.
    عمده کاربری‌های این منطقه مسکونی، تجاری، درمانی .آموزشی، صنعتی و اداری و مذهبی می‌باشد و مساحت کل معابر آن 1096 هکتار است که حدود 28 درصد  مساحت منطقه را در برگرفته است.در ضمن کل فضای سبز منطقه حدود  245هکتار   (تا انتهای سال 1397) می‌باشد که سرانه هر نفر حدود 4.47مترمربع  برآورد شده است.
    این شهرداری با واحدها و ادارات مالی و پشتیبانی ، برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی، فضای سبز، خدمات شهری، شهرسازی و معماری، فنی و عمران، مهندسی و نظارت بر ساخت و سازها و فرهنگی و اجتماعی و با برنامه ریزی در چارچوب اهداف برنامه میان مدت شهرداری مشهد به احداث و نگهداری از فضای سبز ، جمع آوری سد معبر، تخلیه و لایروبی جوی‌ها، اگوها و کانال‌های سرپوشیده، جمع‌آوری زباله، نظافت معابر، آسفالت معابر، پیاده‌روسازی، جدول‌گذاری، جوی‌سازی، صدور پروانه‌های احداث بنا، تجدیدبنا و توسعه بنا (در کاربری های مسکونی و تجاری) و همچنین پاسخگویی به استعلامات، انجام بازدیدهای فنی و رسیدگی به موارد عدم استحکام بنا و ابلاغ قانونی آراء مرتبط، اجرای برنامه های فرهنگی ، اجتماعی و ورزشی می‌پردازد.
    این منطقه دارای چهار ناحیه به ترتیب ذیل میباشد
    1-      ناحیه یک با براوردجمعیت   290،000 نفر و وسعت  1189 هکتار
    2-      ناحیه دو با براورد جمعیت    17،000   نفر و وسعت  1103 هکتار
    3-      ناحیه سه با براورد جمعیت   125،000   نفر و وسعت     715 هکتار
    4-      ناحیه چهار با براورد جمعیت      135،000 نفر و وسعت  837 هکتار

     

     جمعیت منطقه :  

    ارقام مربوط به جمعیت منطقه بر طبق نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال 1385 طبق جدول زیر می باشد .

     


    مشخصات کلی منطقه در سال
    تعداد ناحیه
    جمعیت
    درصد جمعیت
    به کل مشهد
    مساحت
    (هکتار)
    درصد مساحت
    به کل مشهد
    مساحت معابر
    (هکتار)
    سرانه فضای سبز (مترمربع) تا انتهای سال 1397
    سرانه تولید
    زباله خانگی
    در روز (گرم)
    1397
    4
    548.668
    17
    3.844
    10.9
    1096
    4.47
    443

     

    توضیح : وسعت منطقه براساس اطلاعات مندرج در سالنامه آماری منتشر شده توسط مدیریت محترم آمار و فناوری اطلاعات درج شده است .
    خدمات شهری
    از وظایف اصلی و اساسی شهرداری در راستای اجرایی نمودن ماده 55 قانون شهرداری ارائه خـــدمات شهری از قبیل تنظیف و نگهداری معابر، جلوگیری از سد معـــبر و رفع آن، مراقبت در امور بهداشت ساکنین شهر و غیره می‌باشـــد که از طریق جمع‌آوری زبــالهها، ضــایعات، رفت و روب معابر و غیره انجام می‌گیرد.
    سرانه تولید زباله خانگی هر شهروند در هر روز در سال 96 معادل 443 گرم در روز می باشد .
    جمع‌آوری و حمل قریب به86 هزار تنزباله خانگی علاوه بر پسماندهای ساختمانی وغیره در سال 1396 انجام شده است .
    نظافت معابر بالغ بر 1096هکتار در روز طی سال 1397 انجام شده است .
    از جمله پروژه های شاخص و مهم در این حوزه می توان به پروژه های احداث سوله بحران، احداث مجتمع خدمات خودرویی فجر طبرسی احداث مجتمع ساماندهی مشاغل مزاحم توانا و مجتمع خودرویی سامان اوج، اشاره نمود .
     
    فضای سبز
    اداره فضای سبز منطقه، در دو بخش نگهداری و احداث، فعالیت می‌نماید. در بخش احداث، به منظور توسعه و گسترش فضای سبز و در راستای زیباسازی محیط شهری، نسبت به انجام مطالعات، طراحی و پیگیری برای برگزاری مناقصات و مشخصشدن پیمانکاران، جهت ایجاد بوستان‌های جدید فعالیت می‌نماید  . تا انتهای سال 1397 تعداد پارک های سطح منطقه 82 مورد با مساحت 829893 بوده است . با افزایش مساحت فضای سبز سرانه فضای سبز منطقه به 4.47 مترمربع به ازای هر نفر ارتقا یافته است ، و در قسمت نگهداری، نسبت به حفظ و نگهداری بوستانها اقدام می‌نماید.  
     
     
     
    از جمله پروژ های شاخص در دست اقدام می توان به پروژه های احداث پارک خطی فاز1و2 حاشیه بزرگراه شهید چراغچی و پارک محلی انتهای بولوار بهارستان اشاره نمود .
     
     
     
    فنی و عمران
        اداره  فنی و عمران، با بهره‌گیری از توان تخصصی پرسنل و بهکارگیری پیمانکاران متعهد، پروژه‌های مختلف عمرانی از قبیل لکه‌گیری آسفالت، زیرسازی و آسفالت معابر، تعویض جداول فرسوده، احداث کانال‌های جدید، پیاده‌روسازی، بهسازی مبلمان شهری و غیره را اجرا می‌نماید. عمده فعالیت‌های این اداره ، به دو دسته عمرانی و آسفالت قابل تقسیم می‌باشد که به تفکیک ارائه می‌گردد.
     
    حمل و نقل و ترافیک
       در اداره حمل و نقل و ترافیک منطقه فعالیت های ارزنده ای در راستای بهبود عبور و مرور شهری و روان سازی و ایمن سازی فضای ترافیکی مورد اقدام قرار گرفته است . مجموعه فعالیتهای حوزه حمل و نقل و ترافیک در قالب پروژه هایی از قبیل تهیه مصالح و اجرای خط کشی محوری - تهیه مصالح و اجرای خط کشی عرضی - خرید و نصب تجهیزات ترافیکی - احداث مسیر دوچرخه- تهیه مصالح و اجرای سرعتگیر و سرعتکاه آسفالتی- اصلاح هندسی تقاطع های همسطح سواره رو- اصلاح و بازسازی گذرگاههای همسطح عابر پیاده - احداث پل عابر پیاده می باشد.
     
    فرهنگی اجتماعی
    در حـــوزه فرهنگی و اجـتماعی، فعالیت‌هایی از قبـیل بـرگزاری مراسم و فعالیت‌های میدانی، تولید و توزیع محصـولات فرهنگی، اکران پیام‌های فرهنـــگی ، برگزاری جلسات شورای اجتماعی محلات ، صدور مجوز ایستگاه صلواتی در مناسبتهای مختلف مذهبی و فضــاسازی شهری در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و هنری و .... صورت می‌گیرد.
     
    محدوده و حریم قانونی جدید :
     
    محور ها
    محدوده خدماتی جدید
    حریم قانونی جدید
    جاده کلات
    بهمن 44
    خط لوله گاز(بعد از پیچ)
    جاده خین عرب
    پایان منطقه 13
    خط لوله گاز(قبل از روستای بهار)
    جاده کشف
    پست برق(ابتدای محدوده بخشداری)
    خط لوله گاز(قبل از روستای بهار)
    حجت
    نگارستان
    خط لوله گاز (قبل از کوشک مهدی)
    نوده
    40 متری محمد(ص)
    خط لوله گاز (قبل از کوشک مهدی)
    جاده قدیم قوچان
    کال زرکش
    کارخانه توس چینی
    جاده آرامگاه
    -----
    بعد از اراضی شمس آباد
     

     

     

    معرفی منطقه
    پل های ارتباطی
    تلفن تماس :05137288081فکس :--رایانامه :--